Když je potřeba psát silnější než chuť hrát na schovávanou...

Ne Jidáš, to my jsme zradili

12. května 2015 v 22:38 | Uraluska |  Výkřiky k davu
Tak po troše váhání jdu i já zkusit využít humbuk okolo letošních maturit z češtiny k tomu, abych si zvýšila návštěvnost blogu. Bez Autorského klubu, navíc týden po maturitách, mi to asi nebude zase tolik platné, ale beztak začínám mít potřebu vykřičet svůj názor do světa.

Dneska (a hlavně za sebe) nechci kopat do maturantů (přestože někteří z nich by si to jistě zasloužili) ani do lidí z Cermatu (kteří by si to rozhodně zasloužili také). Chystám se trochu kopnout do všech těch lidí, kteří se teď do maturantů opřeli a vykládají, jak dnešní maturity nestojí za nic a půlka těch lidí se k maturitě ani neměla dostat. Ze všeho nejvíc do těch, kteří si to v klidu zkusili a zvládli, takže to přeci muselo být úplně triviální.

Nechci nikomu brát ani názor, ani pocit, že dřív byla maturita náročnější, a tedy hodnotnější. Pro začátek třeba proto, že takovému pocitu také podléhám. Naprosto souhlasím s tím, že někteří maturanti se k maturitě neměli vůbec dostat. Jenže bychom neměli zapomínat, že maturita je pro spoustu lidí hodně stresující záležitost, a jako takovou bychom ji měli hodnotit. Stejně tak bychom měli hodnotit výkony při ní podané a jakousi (ne)relevanci zkoušení testů někde v pohodlí domova.

Třeba já sama nejsem trémistka a na nějaké ošklivé nervy před důležitými událostmi netrpím. Pokud už na mě význam nějaké události dopadne, tak typicky tím, že se na ni snažím pořádně připravit. Prostě ve chvíli, kdy dojde na věc, se uklidním a podám výkon. Ale znám spoustu lidí, kteří při těch důležitých událostech opravdu bývají nervózní. S lehkou nadsázkou vám v tu chvíli neřeknou, ani jak se jmenují. V některých případech bez nadsázky.

Taky je trošku rozdíl mezi aktivní a pasivní znalostí. Vzdělaný člověk by pravděpodobně měl mít tu pasivní znalost mnohem větší než aktivní. Je jedno, jestli jde o principy jednotlivých vědních oborů, slovní zásobu, tradice nebo třeba ty problematické náboženské, mytologické, historické a vůbec další postavy. Navíc si myslím, že je dost rozdíl mezi znát jako vědět, nebo aspoň tušit, o čem se mluví, když to někdo zmíni, a znát jako hned poznat a sám si vybavit.

Celou dobu mířím k tomu, že správná argumentace by prostě neměla být nic jako "dneska jsem si to doma v klidu zkusil, ani jsem se na to moc nesoustředil a maturitu bych udělal, takže nechápu, jak to ti maturanti mohli nevědět". Argumentací pro žalostný stav znalostí maturantů může být něco jako Tak jsme dneska konečně psali ty testy, kterýma nám šéf už skoro dva měsíce vyhrožoval, že kdo je nenapíše, nedostane prémie. Nakonec to byly skoro maturitní testy z češtiny. A víte co? Napsal jsem to, včetně té otázky, co nebyla úplně na češtinu. Takže maturanti, zamyslete se.

Pro zajímavost fiktivní úryvek z díla, aneb když už na styl maturit, tak pořádně:

"Ale vždyť to není možné," namítl už poněkolikáté John.
V Anthonyho pohledu, teď zrovna upřeném právě na Johna, se mísí pobavení a zoufalství.
"Co máme udělat, abys nám uvěřil?" ptám se skoro vyzývavě.
John bezmocně klopí hlavu k zemi. "Jistě, bylo by to krásné, ale…," nedořekne.
Říkám si, že stát tu svatý *****, raději bych o čemkoliv přesvědčoval jeho. Člověk skoro lituje, že nemá rány v boku, kterých by se John mohl dotknout.

(doplňte na vynechané místo jméno apoštola)

Jelikož mi vyjadřování myšlenek jde v představách mnohem lépe než ve článcích, zkusím ji tu zformulovat ještě dost explicitně. Mám trochu pocit, jako bychom maturanty sami trochu zradili. Ne tím, že bychom od nich chtěli něco nehorázného, ale že je s odvoláním na nesrovnatelné podmínky soudíme, a co hůř, odsuzujeme. Že neřekneme "Jo, ten stres je ale mrcha, co?", ale "Jako pokud ti tohle nebylo jasné, tak nemáš u maturity co dělat".

A teď mě prosím omluvte, jdu si pustit Medvídka… "Za třicet stříbrných z medvídka padá sníh a ti římští psi ho sjíždějí na saních, o Vánocích…"

Nebo mi povězte, co si o tom všem myslíte vy :)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama